O nás

O nás

Von Santner je rodinná chovateľská stanica zaoberajúca sa chovom úžasného plemena Americký bezsrstý teriér. Táto stránka bude venovaná našim odchovom, jedincom, ktorý nesú meno von Santner (Santner´s Kennel). Založenie a históriu nášho chovu a importovaných jedincov (z USA a Nemecka) si môžete pozrieť na našej staršej webstránke www.americanhairlessterrier.eu.sk

Túto stránku sme chceli urobiť modernejšou a pre diváka zaujímavejšou. Nechceme, aby ste veľa čítali, preto sme pre vás pripravili krátke inštruktážne videá a veľa fotiek. Tak sa pohodlne posaďte do kresla, začíname!!!!
Prechádzajte našim textom a vždy kliknite na záložku, ktorá vás presunie k videu a fotografiám. Predstavíme vám naše odchovy a našu poctivú každodennú prácu s našimi psíkmi a odchovmi.

Naše psy a naše odchovy sú naša i vaša rodina. Bez toho to skutočne nejde. Naša rodina je skutočne veľká a nikdy by sme žiadneho jej člena nedali. Každý psík, ktorý do našej rodiny vstúpi, zostane v nej až do konca jeho dní. Je určite jednoduchšie dať staršie psíky do nových rodín a „zbaviť sa ich“ ako býva v poslednej dobe zvykom u niektorých chovateľoch, ale my máme dosť veľký dom a dvor pre všetkých a rodina sa z domu nevyhadzuje!!! Máme dosť lásky pre všetkých našich rodinných členov bez výnimky. Tiež psíky, ktoré si z našich odchovov zamilujeme, budeme sa o ne doma starať a predvádzať si ich na výstavách samy. Veď výstavný svet je náš koníček a naša vášeň. Žiadne nevýhodné, zaväzujúce spoluvlastníctva a nútenie ľudí do výstav a následné chválenie sa ich úspechmi neuznávame. Každý, kto si od nás kúpi psíka má slobodnú vôľu, či s ním na výstavy chodiť bude, alebo uprednostní domáceho parťáka. Zatiaľ sme prevažne mali šťastie na ľudí z celého sveta, ktorí berú naše šteniatka ako luxusného spoločníka a parťáka do rodiny. Aby sme nehovorili len o psíkoch, našou rodinou a kamarátmi sa stávajú aj kupujúci našich odchovov. Je samozrejme ťažké sa stretávať s ľuďmi po celom svete, ale pokiaľ oni chcú, sme s nimi v kontakte napríklad cez facebook, whatsapp, viber, alebo iné sociálne média a posielajú nám celý život psíčkove fotografie a videá. Sme radi, že je viac a viac aj takých ľudí, ktorí sa k nám vracajú po ďalšie šteniatko. My samy zo skúsenosti vieme, že jeden nikdy nestačí ?.

Čo to znamená, že naše psy vyrastajú v rodine? Znamená to to, že sú súčasťou nášho domu a rodinného života. Tak ako dospelé psíky, tak aj šteniatka. V našej rodine máme 3 deti a to vidím ako najväčšiu výhodu socializácie. Tiež sú u nás vítané aj cudzie deti na maznanie našich šteniatok.

Tak ako sa dospelí v našej rodine starajú o naše psíky a šteniatka a trénujú ich, tak aj naše deti sú toho súčasťou

Keď cestujeme na výstavy do zahraničia, naše deti a psy sú s nami vždy na hotely

Nie je nič cennejšie a hodnotnejšie ako si kúpiť dobre socializované šteniatko. To znamená zvyknuté na viac generácií ľudí a psov, od narodenia pestované deťmi a samozrejme, čo je najdôležitejšie s perfektnými toaletnými návykmi. Máme osobnú zlú skúsenosť, keď sme si kúpili nesocializované šteniatko a ťahalo sa to s ním celý život. Preto sa snažíme šteniatko do nového domova dať naučené sa vypýtať (i keď to vplyvom nového prostredia a nových ľudí môže byť čiastočne negované) a hlavne zvyknuté robiť potrebu vonku

Tiež naše šteniatka majú dostatočné množstvo hračiek a podnetov a snažíme sa ich od malička trénovať s loptičkou, či do výstavného postoja, alebo chôdze

Samozrejme výuka pusinkovania je u nás samozrejmosťou,

Podľa požiadavky a ďalšieho zamerania šteniatka, je u nás samozrejmosťou aj výstavná výchova od šteniatka. Šteniatko takto príde novému majiteľovi, ktorý má záujem o výstavy, naučené na výstavný postoj a výstavnú chôdzu. Potom jeho práca už je len udržiavať tento zvyk a zveľaďovať na výstavách

V rámci servisu a starostlivosti o naše šteniatka vám zabezpečíme prepravu až k vám, nech ste odkiaľ koľvek. Samozrejme sa bavíme o cudzích ďalekých krajinách. Ak nám niekto pošle sms, alebo email s otázkou na cenu a nič iné ho nezaujíma, väčšinou na takéto ani nereagujeme. Myslíme si, že záujemca o takto vzácne nádherné plemeno by mal mať schopnosť zatelefonovať (veď dnes už medzinárodný hovor stoji pár centov) a venovať nám pár minút svojho času, aby sa dozvedel priame detailné potrebné informácie. My tiež sa potrebujeme s takýmto človekom zoznámiť a aj stretnúť. Ak si niekto kupuje psieho spoločníka na cca 10-15 rokov, mal by venovať čas tomu, že sa naňho príde aj pozrieť (ak teda býva v okruhu povedzme 200 km), vybrať si, pohrať sa s ním a samozrejme aj nám dať možnosť utvoriť si o ňom mienku a rozhodnúť sa, či takýto človek bude vhodný, alebo nie. Ak však záujemca býva ďaleko a dôveruje nám, ako desiatky ľudí z celého sveta – (odkaz na video kam naše psy lietajú – video will add later), tak mu zabezpečíme plný servis ohľadne prepravy. Má samozrejme možnosť zabezpečiť si vlastnú prepravu, alebo vlastného prepravcu. Ale ak sa potrebuje spoľahnúť na nás, v súčasnosti spolupracujeme s veľmi šikovnými a spoľahlivými prepravcami. Prepravnú spoločnosť nevyberáme podľa najnižšej ceny, ale najvyššej kvality a to by si mal každý kupujúci uvedomiť a nešetriť na preprave. Chce predsa po 1-2 dnovom pobyte psíka s prepravcom tohto psíka dostať do rúk veselého a šťastného ako od nás odchádzal.

Vysoká veterinárna starostlivosť je u nás samozrejmosťou a šteniatka od nás odchádzajú zdravé, očkované a veterinárom prehliadnuté. Stať sa žiaľ môže aj to, že nový majiteľ nezaobchádza so šteniatkom podľa pokynov a preto logicky nezodpovedáme za poranenia spôsobené u nového majiteľa, alebo vývinové vady spôsobené jeho nedodržaním základných zásad starostlivosti, ktoré od nás pri podpise zmluvy každý dostane. (Výnimkou je 6 týždňová zákonom stanovená lehota na skryté vady, či choroby). To platí aj pri veterinárnom ošetrení a podaní hormonálnej, kortikoidnej, či inej nevhodnej liečbe bez predošlého zváženia a konzultácie s nami. Veterinárna starostlivosť je u nás prvoradá, či u šteniat, tak u dospelých jedincov. Šteniatka Od nás odchádzajú začipované a s potrebným očkovaním a odčervením. Podľa našich predošlých skúseností, všetky zásady starostlivosti máme spísané a pripojené k zmluve. Nemyslím, že by táto webstránka bola vhodným miestom, aby sme čitateľov tým zaťažovali. Každý záujemca môže dlhé hodiny s nami konzultovať starostlivosť a tiež ako už bolo spomenuté ju nájde krok za krokom spísanú v kúpnej zmluve. Predpokladám, že naše poznatky už aj kolujú, či poza chrbát, alebo verejne už odpozerané aj u iných „chovateľoch, či predajcov šteniat“. Na jednej strane nás teší byť inšpiráciou pre druhých, na druhej nás neteší, že copyright a trade mark patriaci našej chovnej stanici sa potom šíri po rôznych ľuďoch, ktorý si takýmto štýlom zvyšujú lacno renomé a v očiach záujemcov o ich odchovy vyznejú profesionálne. Žiaľ nájdu sa i chovatelia, ktorí veľa rozprávajú, dokonca i vypisujú o zdravotných testoch, avšak nikto ich nikdy nevidel. Testy našich psíkov môžete vidieť medzi ich fotkami. Lepšie raz vidieť, ako 100x počuť . Kým neuvidím, neuverím!!!

V rámci starostlivosti o šteniatko, ktoré si u nás záujemca zabookuje, je samozrejmosťou aj pravidelné zasielanie fotiek a videí po rezervácii a zaplatení zálohy.

Naše šteniatka od odstavenia od matky kŕmime kvalitnou suchou aj raw stravou. Kupujeme im kvalitné granule a surové mäso. Tieto granule nie sú bežne k dostaniu, tak ich zabezpečujeme aj pre tých, čo si od nás kúpia šteniatko. Strava je dôvod, prečo sú naše psy tak krásne osvalené s vyváženou proporcionálnou postavou, ktorú nám všetci ostatní v našej línii von Santner závidia a radi by také výsledky dosiahli. Niektorí sa o to roky snažia, odpozerávajú od nás, niektorí si dajú od nás poradiť a niektorí to už vzdali. Je to kombinácia genetiky, pohybu, stravy a samozrejme výber vhodných partnerov (preferenciou vhodných psích línií, nie kamarátov „blízkych“ chovateľov)

Myslím, že už každý počul o inteligencii tohto plemena a súťaživosti (agility, dog dancing, dog diving). Náš odchov išiel ďalej a vďaka paničke, skvelej psej trénerke, sa dostal až do armády, kde zožal úspech i u ministra obrany. V súčasnosti slúži v armáde ako certifikovaný vyhľadávač bômb

Aby toho nebolo málo, plemeno je vynikajúci spoločník a super CANIS terapeut

Americký bezsrstý teriér je potkanár od kosti o čom svedčia aj jeho schopnosti uloviť myš, či potkana i keď v súčasnosti je viac bytový maznák, ako „pracovné plemeno“. Toto plemeno má stále svoje pudy po predkoch – RAT TERIÉROCH a nedopustí, aby vám na dvor prebehol škodca. Aj tohto sú tieto úžasné psy schopné

Návšteva v NY – Westminster a na Floride u priateľov – chovateľov Myslím, že ako jediný chovateľ mimo USA som sa zúčastnil na Westminster Kennel Club dog show v New Yorku (najstaršia svetová psia výstava), kde som stretol americkú elitu chovateľov a samozrejme top psíkov.

Tiež som zaletel na Floridu, kde som sa stretol s priateľmi chovateľmi a ich odchovmi. Viď foto – šteniatka prvého víťaza Westminster dog show NY.

V NY na Westminster dog show som bol aj s Fany. Tá si bola vybrať parťáka na krytie, ktorým sa neskôr stal Walkyr

Nakoniec sa Fany tak zapáčilo v USA, že sa tam chcela vrátiť. Tak sa aj stalo a spolu s Flashom v USA absolvovali 3 mesačný pobyt, kde vzhľadom k ich vysokej kvalite vo veľmi krátkej dobe získali najťažšie získateľný titul CHAMPION AKC USA. Žiaľ niektorí chovatelia by sa radi s nami porovnávali, mne to však pripadne ako kopať miestnu fotbalovú ligu za TJ Lošonec a tváriť sa, že je to podobne ako v Menchestri United ?

Tvrdiť niekomu napr. že šampión Čiech je ťažko dosiahnuteľný titul, keď ho má každý pes, ktorý bol sám v triede na výstave, je asi dosť bezprízorné a malomeštiacke. Už len pri porovnaní nákladov, času a snahy na získanie zahraničného titulu (pr šampión Bulharska) má pre mňa osobne takýto titul oveľa väčšiu hodnotu ako titul získaný na Slovensku, či blízkom okolí. Tí čo boli v zahraničí vedia o čom hovorím. V USA sú veľmi ťažké podmienky na získanie titulu šampión AKC USA (vlastne najťažšie a najzdĺhavejšie na svete) a pes musí mať značnú konkurenciu na výstave, aby mohol získať potrebné body na šampionát. No nebudem sa rozpisovať ako je to ťažké, pre Fany a Flasha to predsa len bola hračka. Flash dokonca za 2 mesiace bodoval v celorocnej tablke na 20-tom mieste.

Z dôvodu kvality a úspechov našich odchovov nás teší neutíchajúci záujem o naše psy a našu chovnú stanicu a kopírovanie našich krokov, či už výstavnej výchovy, alebo tvorba a pomenovanie fb skupiny, alebo textov, fotiek na webstránkach a vlastne všetkého čo sa len dá a privlastňovania si nášho know-how. Niekto by si aj krk dolámal, aby nás odfotil (ako 1 pani, ktorá odfotila psa v otočke a potom ukazovala všetkým, že nemá pekný front, čo dá logiku

Tiež nás teší nekonečná láska k našim odchovom až za hranice ľudského chápania a mne dostupnej inteligencie.

Naše odchovy sú tak už vo svete známe, že v roku 2016, keď bolo plemeno uznané, si ich vybrala organizácia AKC – American Kennel Club a umiestnila ich na svoju domovskú stránku na propagáciu plemena. Tu si môžete pozrieť:

http://www.dogzone.com/breeds/american-hairless-terrier/
https://www.akc.org/dog-breeds/american-hairless-terrier/
https://www.akc.org/dog-breeds/hairless-dog-breeds/

O naše odchovy je záujem i medzi domácimi celebritami

Výstavné úspechy na Slovensku a v Európe všeobecne nás veľmi tešia. Avšak pre nás veľkým úspechom je nie len výstavný úspech našej Fany a Flasha v USA a získanie šampionátu a prvenstvá v 10tich európskych krajinách, ale aj našich odchovov žijúcich v USA a to Kike Reutilio von Santner a Killing Instinct von Santner a ich americké šampionáty a úspech na National dog show v Orlande. Tu je video z National dog show Orlando kde Killing Instinct von Santner ziskala titul selected bitch. Musíte si pozreť koniec, kde je vyhodnotenie víťazov: https://www.facebook.com/ElizabethAdams720/videos/1133017946858613/?t=0 Taktiež veľa naších odchovov, či už sú to naše deti, alebo vnúčatá majú veľké výstavné úspechy po celom svete (pr. USA, Rusko, Švédsko, Moldava …)

Sme rodina, ale pre nás slovo rodina neznamená závisť, intrigy, obmedzenia, zákazy, príkazy, ani vydieranie a už vôbec nie nejaké hierarchické usporiadanie členov chovateľov podobné sekte. U nás má každý člen právo vstúpiť a keď sa mu nepáči, že uprednostňujeme prácu pred bezduchými rečami a ohovárkami a hľadania špinavostí a osočovanie na iných členov (ako je to v niektorých „priateľských“ skupinách venovaných tomuto plemenu) , môže kedykoľvek ísť tam, kde mu to umožnia. Babka vždy hovorila: vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Za nás hovorí naša práca a naše chovateľské celosvetové výsledky. My nemusíme sa šplhať niekomu po chrbte tým, že ho očiernime. Víťaz je len jeden a nikdy nenásleduje ale vedie #winnerneverfollows a vždy sa pozerá pred seba a nikdy sa neobzerá. Žial aj my vo svete psov, vo svete, kde si pri svojom koníčku chcete odpočinúť a venovať sa svojej vášni, sa každý deň sa stretávame s tým, že je jednoduchšie a lacnejšie z pohodlia gauča ošpiniť chovateľa na FB, ako zdvihnúť zadok a míňať svoj čas a peniaze na zveľadenie svojho chovu napr. návštevou zahraničných výstav, alebo drahým importom nového jedinca.

V našej chovnej stanici majú majitelia našich šteniat slobodný výber pri párení so zreteľom na kvalitu našich odchovov a ich jedinca. Nepárime na základe kamarátskych vzťahov, nikomu neprikazujeme s kým musí páriť, ani nezakazujeme s kým on sám chce. Párenie odporúčame nie podľa majiteľa psa, ale podľa jeho krvnej línii a podľa toho, či sa vybraté jedince k sebe hodia. Buď sa k sebe hodia, alebo nie. Je nám jedno, či majiteľ je, alebo nie je kohokoľvek kamarát, či nepriateľ. Sloboda chovateľa výberu jedinca na párenie je prvoradá a sloboda chovu tiež!!! Zamedzovanie takéhoto výberu je na zváženie zdravého rozumu a chovateľských ambícií a jednosmerného smerovania chovu, ktorý takto nadobudne znaky mnohopočetných vrhov a príbuzenskej plemenitby. Tiež náš výstavný chovný pes nenakryje 30 súk v 1 krajine za rok, aby nebol okukaný a nedehonestovalo sa jeho meno a kvalita.

Ak si niekto privezie z východu podpriemerného psa, ktorý sa nám nepáči a majiteľ ho chce spáriť s fenkou od nás i proti zdravému rozumu, takéto spojenie nezakazujeme. Každý chovateľ má právo sa rozhodnúť sám a každý máme iný vkus a iné preferencie a vytvárame si aj iné línie. Nezáleží na tom, či sa nám budú páčiť, akceptujeme každého slobodnú vôľu a rozhodnutie. A nakoniec nikdy neviete, či sa aj z takéhoto spojenia nevykľuje niečo zaujímavé a prínosné do chovu (genetika je vec záľudná). A zas ak by nie, tak chovateľ aspoň bude vedieť, či sa jedince k sebe hodia, alebo nie a do budúcna sa môže opakovanému spojeniu podľa vlastného uváženia vyvarovať. Slobodné rozhodnutie a výber chovateľa s kým bude páriť je samozrejmosťou a je veľkým plusom pre oživenie chovu, čo vlastne na tak malom území a v malo početnom plemene je aj oceniteľnou nevyhnutnosťou a cenenou snahou takéhoto (možno menej skúseného začínajúceho) chovateľa a to si musíme všetci uvedomiť.

Ak je vám blízke to o čom píšeme a máte záujem stať sa našou rodinou a vlastniť naše šteniatko, nech sa páči, kontaktujte nás, aby sme vás mohli bližšie spoznať.